Trending
- SriHome DH006 4MP HD Solar Wireless Security Camera Review: Advanced Surveillance for Outdoor Protection
- PJC RG808 PRO RC Drone Review at $123.99: A Feature-Packed 5G WiFi FPV Quadcopter for Aerial Enthusiasts
- HPI Maverick ATOM 150500 Review: A Powerful 1/18 4WD RC Monster Truck for Enthusiasts
- SCY 10101 1/10 2.4G 4WD Brushed RC Car Review: A Monster on the Tracks
- The largest battery-powered Xiaomi flagship of all time is here! Xiaomi 17 Max will be unveiled in May: A versatile large-screen flagship.
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon Aura AI 2026 Notebook Starts at 14,999 yuan for the Launch Price
- OXVA XLIM GO LITE VS XLIM GO 2 Quick Comparison Review
- Lenovo ThinkPad X14 AI 2026 Notebook Released: 2.8K High-Refresh Rate True Color Screen, Built-in Tianxi AI
Redmi 12 5G 256GB ROM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 12 5G 256GB ROM
View Offer
Redmi 12 5G 256GB ROM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 12 5G 256GB ROM |
| Status | Available |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.2 mm (6.64 x 3.00 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Colors | Jade Black, Pastel Blue, Moonstone Silver |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass), plastic frame, glass back (Gorilla Glass) |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP53, dust and splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.79 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, portrait |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6x Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 613 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 18W wired, PD |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeakers Yes 3.5mm Jeck Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









