Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Redmi 13R Smartphone
-
Processor
Snapdragon 730 processor -
RAM
6GB/8GB -
Storage
64GB/128GB/256GB -
Display
6.39 inch AMOLED full screen -
Camera
20MP Front camera, Sony’s 48MP (IMX586) ultra-clear camera+8MP+13MP rear camera -
Operating System
MIUI 10 based on Android 9.0 OS
Offers
-
Redmi 13R Smartphone
View Offer
- Redmi 13R 5G comes with same set of specs as the Redmi 13C 5G.
- Redmi 13C 5G launched in India last month.
- The smartphone is a budget offering with 4GB of RAM and 128GB of storage.
- Redmi 13R 5G comes in a single 4GB + 128GB variant, and it’s priced at CNY 999 (Rs 11,700 approx). In comparison, the Redmi 13C 5G 4GB+128GB model is priced at Rs 10,999 in India. Redmi 13R 5G comes in three colour options of black, purple and green, and it is available to purchase in China.
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Redmi K20 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 730 processor |
| RAM | 6GB/8GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | AMOLED full screen |
| Screen size | 6.39 inch |
| Screen resolution | 2340 x 1080 pixels |
Camera
| Camera type | FOUR camera |
| Back camera | 48MP (IMX586) ultra-clear camera+8MP+13MP rear camera |
| Front camera | 20MP Front camera |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8, CDMA2000/1X BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8, TD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 |
| SIM | (2 Nano Sim Card or 1 Nano Sim +1TF Card) |
| Dual SIM | Dual Nano SIM Card dual standby |
OS
| Operating System | MIUI 10 based on Android9.0 OS |
Other Features
| I/O Interface | TF card slot,Micro USB,Audio output, Microphone,Speaker |
| Bluetooth Version | YES |
| Sensor | Gravity sensor, Light sensor, Proximity sensor, Infrared sensor, gyro sensor, |
| Features | , Hi-Res Audio certification, NFC, 18W |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh battery |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









