Trending
- Optimizing the Path from Potential Interest to Confirmed Sale: Strategies for Success
- Enhancing Home Efficiency with Dumbwaiter Lifts
- Which Casino Games You Should Play?
- Bensink Rotary Power Broom: The Ultimate Gas-Powered Cleaning Solution
- How to Keep Your Rummy Skills Sharp
- The Future of MMJ in Oklahoma: What’s Next for the State’s Economy?
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- Hayati Moxy Elite Vape Kit Review at £9.99: A Stylish and Flexible Pod System for Everyday Vaping
Redmi 13x
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi 13x
View Offer
Redmi 13x Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | 13x |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, March 28 |
| BODY | |
| Dimensions | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm (6.64 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Body Material | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.79 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 550 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2460 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 396 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | THAT |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 13 MP, f/2.5, (wide) HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Helio G91 Ultra (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 5030 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charger | 33W wired |
| Wireless Charg | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Infrared port | Yes |
| FM radio | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









