Trending
- LONGER Nano 6W/12W Portable Laser Engraver Review: Precision Creativity in the Palm of Your Hand
- AWEI T78 TWS Earbuds Review: Wireless Freedom with High-Performance Sound
- SriHome NVS001 8CH Wireless Camera NVR Kit Review: Advanced Security for Modern Homes
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- RAZ Vue 70K Disposable Vape Kit Review: High Capacity Meets Smart Vaping
- HAILESI S123E Gaming Display Review: Elevate Your Portable Gaming Experience
- SJCAM SJ30 8K Dual Lens Action Camera Review: A Compact Powerhouse for Adventure Enthusiasts
- Vaporesso VIBE SE 2 vs XROS PRO 2: Which Pod Is Better in 2026?
Redmi A3 4GB RAM
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi A3
$139.99
View Offer
Redmi A3 4GB RAM Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | A3 4GB RAM |
| Status | Available |
| Release Date | 2024, March |
| BODY | |
| Dimensions | 168.3 x 76.3 x 8.3 mm |
| Weight | 193 g or 199 g (6.81 oz) |
| Colors | Midnight Black, Olive Green, Lake Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), glass back or silicone polymer back (eco leather), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Resolutions | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | No |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Single | 8 MP, (wide) 0.08 MP (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Mediatek Helio G36 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A53 & 4×1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 10W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5m Jack Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









