Trending
- The Largest Battery Phone in Xiaomi’s History has Arrived! Xiaomi 17 Max has been Approved for Sale
- GoPro releases its first mirrorless camera: Only the size of a sports camera, with interchangeable lenses.
- The Spokesperson for Huawei Pura 90 series has been officially Announced: The old friend of Nova, Yi Yangqianxi.
- The Screen of Xiaomi 18 Pro has Undergone an Epic Upgrade: Ultra-thin Quadrilateral Bezels + Custom Substrate
- Huawei WATCH Buds 2 officially Announced: See you on April 20th
- The Specifications of Huawei WATCH FIT 5 Series Smartwatch have been Revealed
- Blackview Tab 20 Tablet PC at $93.99: A Powerful Tablet for Work and Play – Unbeatable Deal!
- Ulefone RugKing AI Speaker at $172.99: Unleashing Powerful Sound in a Rugged Design
Redmi Note 13 Pro 4G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 13 Pro 4G
View Offer
Redmi Note 13 Pro 4G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 13 Pro 4G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.2 x 74.3 x 8 mm |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Colors | Black, White, Violet, Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | OLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, 1800 nits (peak) |
| Resolutions | 1220 x 2712 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 446 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A (CA) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.4″, 0.56m, multi-directional PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120 (ultrawide), 1/4″, 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Front | 16 MP HDR 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13, MIUI 14 |
| Chipset | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.40 GHz & 4×1.95 GHz) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot0 | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5100 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, 100% in 44 min (advertised) |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack Yes 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








