Trending
- Elux CyberOver 6K Vape at £5.99: The Ultimate Disposable Vaping Experience
- What You Need to Know About Playing Bingo Games?
- Virtual Pilots: A Real-World Application Of VR Headsets
- 7 Ways Technology Can Improve Your Business Efficiency
- Maximizing Your Bets: Strategies and Tips for Successful Online Betting
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- What are Slow Extinction of Laptops and the Evolution of Tablets
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
Redmi Note 14 SE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi Note 14 SE
View Offer
Redmi Note 14 SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Redmi |
| Model | Note 14 SE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, August |
| BODY | |
| Dimensions | 162.4 x 75.7 x 7.99 mm (6.39 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Titan Black, Mystique White, Crimson Art (exclusive) |
| Body Material | Glass front, plastic back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 2100 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 395 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 1, 5, 8, 28, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 21mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30/60fps |
| Front | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/4.0″, 0.7µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, HyperOS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) |
| CPU | Octa Core (2 x 2.5GHz Cortex-A78 + 6 x 2GHz Cortex-A55 CPUs) |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5110 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | 45W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with dual speakers 3.5mm Audio Jeck Yes |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








