Trending
- Starting from 3399 yuan! Redmi K Pad 2 Released: 8.8-inch + Dimensity 950
- Redmi G Pro 2026 Series Monitor is Released: Featuring Dual Sizes of 27″ and 32 inch, Starting from 2699 yuan
- REDMI Book Pro 2026 is Released: The supreme Ultra X7 with a 358H processor and a 99Wh super-large battery
- OPPO Find X9 Ultra Officially Released: Starting from 7,499 yuan
- Redmi Buds 8 Released: 50dB deep noise reduction, supports location tracking and loss prevention
- OPPO Find X9s Pro Officially Released: Starting from 5,299 yuan
- Starting from 329 yuan! DJI has launched DJI Mic Mini 2 mini wireless microphone: colorful magnetic cover with 48-hour extended battery life
- Xiaomi S Mini LED 2026 Series Released: 2000nits Anti-Reflection Screen + 288Hz Ultra-High Refresh Rate
Samsung Galaxy Z Flip 6 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Flip 6 Ultra
View Offer -
Samsung Galaxy Z Flip 6 Ultra
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 6 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 6 Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, May |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Phantom Black, Green Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Body Material | Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Cover display: Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123 (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 8GB / 12GB / 16GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 35W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









