Trending
- The Most Cost-Effective Choice for 100K Puffs: MASKKING EXTRE 100K
- ANNUAL AWARD: Best Prefilled Pod System for Compatibility 2026: SP2S ZUOS
- ANNUAL AWARD: Best Leak-Resistant Refillable Pod System 2026: SP2S SEN X
- TOP Refillable & Relaceable Pod Vape 80K in 2026: VOOPOO NAVIxCyph
- Annual Award: TOP SUB-OHM MESH TANK WITH LARGE CAPACITY 2026: VOOPOO UFORCE-X TANK II
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
View Offer -
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 6 FE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 6 FE |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Phantom Black, Green Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Body Material | Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Cover display: Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123 (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 44W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









