Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Samsung Galaxy Z Flip 8
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Flip 8
View Offer -
Samsung Galaxy Z Flip 8
View Offer
Samsung Galaxy Z Flip 8 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Flip 8 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 166 x 72.2 x 6.9 mm Folded: 86.4 x 72.2 x 15.9-17.1 mm |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| Colors | Phantom Black, Green Lavender, Cream, White, Pink, Gray |
| Body Material | Plastic front, glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Nano SIM, eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2640 pixels Cover display: Super AMOLED, 1.9 inches, 260 x 512 pixels |
| PPI | 426 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G | 2, 5, 25, 41, 66, 71, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 12 MP, f/1.7, 27mm (wide), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 123 (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Front | 10 MP, f/2.4, 26mm (wide), 1.22µm HDR 4K@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 8 Gen 3 (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 790 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 35W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Reverse wireless charging 4.5W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jack Yes, with stereo speakers |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








