Trending
- How to Partition a Portable Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- Official Images of OPPO Find X9 Ultra have been Released: Circular module + Stitched back panel – full of Hasselblad style.
- Xiaomi 18 Ultra continues to feature continuous optical zoom: the industry’s exclusive multi-focal range optical zoom without loss of image quality.
- Huawei Pura 90 Pro Max proudly introduces Kirin 9030 Pro: The strongest chip in Huawei’s history, unveiled on April 20th
- Xiaomi’s first phone with built-in fan for cooling has been officially announced. Redmi K90 Max is scheduled to be released on April 21st.
- OneXPlayer Super V two-in-one tablet-laptop has been Launched overseas, with the initial price at $1899.
- AIR Mini Palm Selfie Drone Review: The Perfect Compact Drone for Stunning Aerial Shots
- PJC D26 RC Quadcopter Review at $21.99: A Comprehensive Review of the Feature-Packed Drone
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
View Offer -
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra
View Offer
Samsung Galaxy Z Fold 6 Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold 6 Ultra |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, May |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 155.1 x 130.1 x 6.3 mm Folded: 155.1 x 67.1 x 14.2-15.8 mm |
| Weight | 263 g (9.28 oz) |
| Colors | Graygreen, Phantom Black, Beige, Burgundy |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus) (folded), plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| SIMs | Up to two Nano SIM and one eSIM |
| Water & Dust | IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Armour aluminum frame with tougher drop and scratch resistance (advertised) Stylus support |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6 inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 1200 nits (peak) |
| Resolutions | 1812 x 2176 pixels Cover display: Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, Corning Gorilla Glass Victus+ 6.2 inches, 904 x 2316 pixels, 23.1:9 ratio |
| PPI | 374 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS 10 MP, f/2.4, 67mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 123, 12mm (ultrawide), 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10+ |
| Front Dual | 4 MP, f/1.8, 26mm (wide), 2.0µm, under display Cover camera: 10 MP, f/2.2, 24mm (wide), 1/3″, 1.22µm HDR 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×2.84 GHz Kryo 680 & 3×2.42 GHz Kryo 680 & 4×1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| WirelessCharging | Fast wireless charging Reverse wireless charging |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, with stereo speakers 32-bit/384kHz audio Tuned by AKG |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) Ultra Wideband (UWB) support |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








