Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Smartisan Nut 3
-
Processor
Snapdragon 625 Octa core processor -
RAM
4 GB -
Storage
32GB/ 64GB/128GB -
Display
5.99 inches 1080 x 2160 Pixels (Full HD+) Screen -
Camera
Dual (13+13) MP BACK, 8 MP Front camera -
Operating System
Android 7.1.2 Nougat
Offers
-
Smartisan Nut 3
View Offer -
Smartisan Nut 3
View Offer -
Smartisan Nut 3
View Offer -
Smartisan Nut 3
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Smartisan Nut 3 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 625 Octa core processor |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 32GB/ 64GB/128GB |
Display
| Screen type | (Full HD+) Screen |
| Screen size | 5.99 inches |
| Screen resolution | 1080 x 2160 Pixels |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | Dual (13+13) MP BACK, |
| Front camera | 8 MP Front camera |
Network
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.1.2 Nougat |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Micro SIM Card Slot,1 x Nano SIM Card Slot,Micro USB Slot,TF/Micro SD Card Slot |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,Gravity Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4,000 mAh |
| Battery Type | li-ion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









