Trending
- IPLAY NEXUS 45K Review: A Modern Vape Built for Everyday Use
- Maskking EXTRE 100K vs CAMO Pod Kit: Which 100K Puff Vape Wins in 2026?
- FAQs About the SVBONY SVN O1 Two-Channel Conference Mic
- AtomStack Atelier 12W Diode Laser Engraver Review-Precision, Safety & Smart Design
- Pachamama 75K Disposable Vape Review: Long‑Lasting Performance Meets Premium Flavor
- Nexa Ultra 50K II Disposable Vape vs. Remit Solar 50K Disposable Vape Review-Which One Should You Pick?
- Mureka: An Innovative Song Maker Empowering Music Creators Everywhere
- Tronxy Veho 800 Pro 3D Printer Review: Redefining Large-Scale 3D Printing
TCL 60 NxtPaper 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
TCL 60 NxtPaper 5G
View Offer -
TCL 60 NxtPaper 5G
View Offer
TCL 60 NxtPaper 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | TCL |
| Model | 60 NxtPaper 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2025, September |
| BODY | |
| Dimensions | 164.5 x 75.4 x 9 mm (6.48 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colors | Starlight Black |
| Body Material | Glass front |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.6 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 267 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Stylus support |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, (wide), 1.12µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6200 Plus (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 18W wired |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








