Trending
- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
Teclast P80T
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Teclast P80T
$82.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Teclast P80T |
| CPU | Allwinner A133 |
| GPU | GE8300 |
| Core | Quad Core |
| System | Android 12 |
| Language | Milti-language |
| RAM | 3GB |
| ROM | 32GB |
| Screen | 8 Inch Screen |
| Resolution | 1280*800 IPS |
| Camera | Front is 0.3MP Rear is 2.0MP |
| Battery | 4000mAh |
| Weight | 328g |
| Size | 211*127*11 MM |
| Function | |
| WIFI | 802.11 a/b/g/n/ac/ax WIFI6(2.4GHz/5GHz) |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Not Support |
| NFC | Not Support |
| G-sensor | Support |
| 4G | Not Support |
| Frequency | NO |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | MP3,WMA,APE,OGG,AAC |
| Picture | JPG, JPEG, GIF, BMP, PNG,etc |
| Video | AVI,WMV,3GP,TS,TP,etc |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type-C port |
| 1 x 3.5mm earphone port | |
| 1x TF card(Maximum support 512GB) | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Teclast P80T Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








