Trending
- Red Magic Gaming Tablet 5 Pro to Make Debut in June: Advanced Cooling Technology, Transparent Flat Design
- Red Magic 11S Pro series of mobile phones Released with Snapdragon 8 Supreme Edition starting from 5,499 yuan
- How to Stop Vape Coils from Burning Fast: 9 Easy Solutions
- Innokin Coolfire Z Air Pod Mod Kit Review-Sleek Design Meets Everyday Vaping Performance
- L&A Click Pro 80K Nixodine Disposable Vape Kit Review: Long‑Lasting Performance Meets Nicotine‑Free Innovation
- Why Can’t My iPad Charge? 5 Common Reasons and Quick Solutions
- A Dinkum Review of Fair Go Casino: Straya’s Virtual Pokies Pub
- How to post without revealing one’s identity?
Teclast T40S Tablet PC
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Teclast T40S Tablet PC
$169.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Teclast T40S |
| CPU | MTK8183 |
| GPU | Mali-G72 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 12 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 8GB |
| ROM | 128GB UFS |
| Screen | 10.4 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 5.0MP Rear is 13.0MP |
| Battery | 3.85V/6000mAh |
| Weight | 478g |
| Size | 247*157*8mm |
| Function | |
| WIFI | 802.11 ac/a/b/g/n 2.4GHz/5GHz |
| bluetooth | 5.0 |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS+Beidou+Galileo+Glonass |
| G-sensor | Support |
| 4G | Not Support |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | MP3/WMA/WAV/AAC/FLAC/APE |
| Picture | JPG/BMP/PNG |
| Video | MPEG4/H.264/HEVC 1080P |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type-C port |
| 1 x Micro SD slot(Maximum support 1TB) | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Teclast T40S Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









