- Vivo X300 Ultra Review: Redefines Telephoto Photography!
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
UHANS S3
-
Processor
MTK6580AW Quad Core 1.3GHz -
RAM
1GB -
Storage
16GB -
Display
6” 1280*720P HD display -
Camera
Back professional 8MP camera; 2MP selfies front camera. -
Operating System
Android 6.0
Offers
-
UHANS S3 $79.99
View Offer
Features:
General Design: Exquisite workmanship, light and tough, smooth and soft touch, premium feel.
Display: 6” 1280*720P HD display, high light transmittance and color saturation, quite sensitive multi-point capacitive touch screen.
CPU and Storage: MTK6580AW 1.3GHz Quad Core, 1GB RAM+16GB ROM, high efficiency of data processing.
Operation System: Android 6.0, safe and stable, support numerous smart APPs.
Camera: Back professional 8MP camera; 2MP selfies front camera.
Network: 3G WCDMA, 2G GSM, nearly full global coverage.
Fingerprint: Quick response, fast recognition speed, keep your privacy well.
Battery: 3100mAh high capacity, long endurance.
Others: Support WiFi, Smart Gesture, G-sensor, P-sensor, Multiple Applications, Book, Messaging, Wallpapers, Calendar, Calculator, Clock, etc.
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | UHANS S3 |
| Status | In stock |
Hardware
| CPU | MTK6580AW Quad Core 1.3GHz |
| RAM | 1GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | 64GB extended |
Display
| Screen type | G+FF Glass Touch Panel |
| Screen size | 6 INCH |
| Screen resolution | 1280 * 720 Pixels |
Camera
| Camera type | Dual Camera |
| Back camera | 8MP |
| Front camera | 2MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz |
| SIM | Micro SIM + Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM cards, Dual standby |
OS
| Operating System | Android 6.0 |
Other Features
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | G-sensor, P-sensor |
| Features | Fingerprint |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3100mAh |
Dimensions and Weight
| Product size | Approx. 16 * 8.2 * 0.8cm / 6.2 * 3.2 * 0.31in |
| Product weight | Approx. 212g / 7.4oz |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








