Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Ulefone Armor Pad 2
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Armor Pad 2
$319.99
View Offer
| Basic | |
| Model | Ulefone Armor Pad 2 |
| CPU | Mediatek Helio G99 |
| GPU | Arm Mali-G57 MC2 |
| Core | Octa Core |
| System | Android 13 |
| Language | Multi-language |
| RAM | 8GB+8GB Virtual Memory |
| ROM | 258GB |
| Screen | 11 Inch IPS Capacitive Screen |
| Resolution | 2000*1200 |
| Camera | Front is 16.0MP Rear is 48MP |
| Battery | 18600mAh |
| Weight | 1018g |
| Size | 198*297.8*52mm |
| Function | |
| WIFI | 2.4G/5G/WIFI 6, 802.11 a/ac/b/g/n/ax |
| NFC | Support |
| Face Unlock | Support |
| Fingerprint ID | Support |
| bluetooth | 5.2 |
| OTG | Support |
| GPS | Support GPS + Glonass + BeiDou + Galileo |
| G-sensor | Support |
| 4G | Support |
| Frequency | GSM: B2/3/5/8 CDMA: BC0/BC1/BC10 WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19 LTE-FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28A/28B/66 LTE-TDD: B34/38/39/40/41 |
| Audio & Video | |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Audio | MID/FLAC/MP3/M4A/AAC/AMR/OGG |
| Picture | GIF/JPEG/PNG/BMP |
| Video | MKV3GP/MP4 |
| Connectivity | |
| I/O Port | 1 x Type C port |
| 1 x Nano SIM Card slot | |
| 1 x Nano SIM Card slot | |
| 1 x Micro SD slot(Maximum support 2TB) | |
| 1 x 3.5mm earphone port | |
| Package Included | |
| Package Included | 1 x Ulefone Armor Pad 2 Tablet PC |
| 1 x Charger | |
| 1 x Adapter (the adapter depends on the country of the buyer) | |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









