Trending
- OXVA XLIM Pro 3 vs XLIM Pro: Which Pod is Worth It in 2026?
- Geekvape Kloud Refillable Disposable Vape Review: The Best of Both Worlds in Vaping Innovation
- Suonon Amber 80K Disposable Vape Kit Review: A Premium Vaping Experience with Convenience and Flavor
- Al Fakher Launches New Nicotine Pouches, Covering 4 flavors and 2 Strength Levels
- Dayyan International announced that Ploom AURA has been launched in South Korea and will be officially available for sale on April 14th.
- Xiaomi Smart Camera 4 Max AI Zoom Edition Released: 12x zoom, supports elderly/children/pet monitoring at 799 yuan!
- 10ml e-liquid + 3 rounds of refilling, GEEKVAPE KLOUD is launched on US online Channels
- Why Should Companies Obtain a Forex License?
Ulefone Note 12
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 12
View Offer -
Ulefone Note 11P
View Offer -
Ulefone Note 12
View Offer
Ulefone Note 12 Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | Ulefone |
| Model | Note 12 |
| Status | COming soon |
| Release Date | 2022,March |
| BODY | |
| Dimensions | 166.9 x 77.2 x 10 mm (6.57 x 3.04 x 0.39 in) |
| Weight | 184 g (6.49 oz) |
| Colors | Black, Red, Green |
| Body Material | Glass front, plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 268 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 28 |
| 5G | – |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.6, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/1.8 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Mediatek Helio P90 |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A73 & 4×2.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 10W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








