Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Ulefone Note 18 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Note 18 Pro
View Offer
Ulefone Note 18 Pro Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Note 18 Pro |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, January |
| BODY | |
| Dimensions | 163.8 x 74.2 x 9 mm (6.45 x 2.92 x 0.35 in) |
| Weight | 197.8 g (6.98 oz) |
| Colors | Midnight Violet, Serenity Blue, Meteorite Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash proof |
| DISPLAY | |
| Size | 6.78 inches |
| Type | AMOLED, 120Hz, 500 nits (HBM) |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi-touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 108 MP, f/1.9, (wide), 0.7µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (macro) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 32 MP, f/2.5, (wide), 0.7µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5050 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 33W wired |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









