Trending
- The Key Features of OPPO Pad Mini, a Small Tablet, have been Announced Released on April 21st.
- The Official Specifications of OPPO Pad 5 Pro, the Flagship Tablet, have been Revealed
- The Decline of the Box Mod, the Ascent of the Vape Pod: A Shift in the Vaping World
- Flum UT Bar Clear Tank 50K Disposable Vape Review: High‑Puff Performance With Smart Design
- Poland pushes for e-cigarette tax reform, including magnetic attachment products in the taxable scope
- British American Tobacco is introducing an upgraded heated cigarette cartridge, neo™ Boost, in South Korea, continuing the StickSeal technology.
- Why do Your Home Need a Robot Cleaner for Better Life
- the best activity tracking apps for collection
Ulefone Power Armor 19T
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Ulefone Power Armor 19T
$449.99
View Offer
Ulefone Power Armor 19T Specifications
| BASIC INFO6 | |
| Brand | He called |
| Model | Power Armor 19T |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2023, June |
| BODY | |
| Dimensions | 175.2 x 83.4 x 18.8 mm |
| Weight | 409 g |
| Colors | Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68/IP69K dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) Drop-to-concrete resistance from up to 1.5 m MIL-STD-810H compliant Accessory connector (ulefone endoscope, microscope) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.58 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66, 77 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52”, 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4”, 1.12µm 5 MP, f/3.0, (macro), 1/5”, 1.12µm |
| Features | Hexa-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1440p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide), 1.0µm 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | Octa-core (2×2.4 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 9600 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 66W wired |
| Wireless Charging | 15W wireless 5W wireless reversed |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, thermometer |
| Sound | Loudspeaker Yes 3.5mm Jack Yes |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG, magnetic connector |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








