Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
ULEFONE S9 PRO
-
Processor
MTK6739 1.3GHz Quad Core -
RAM
2GB -
Storage
16GB -
Display
5.5 Inch Incell HD+ Screen, 1440*720 Pixel -
Camera
8 MP (SW 13 MP) & 5 MP Dual Back Camera + 2 MP (SW 5 MP) Front Camera -
Operating System
Android 8.1
Offers
-
ULEFONE S9 PRO coupon code: ULFS9P $89.99
View Offer -
ULEFONE S9 PRO
$89.99
View Offer -
ULEFONE S9 PRO
View Offer -
ULEFONE S9 PRO
View Offer -
ULEFONE S9 PRO
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | ULEFONE S9 PRO |
Hardware
| CPU | MTK6739 1.3GHz Quad Core |
| RAM | 2GB |
| ROM | 16GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 5.5 Inch |
| Screen resolution | 1440*720 |
Camera
| Camera type | Dual rear camera |
| Back camera | 8 MP |
| Front camera | 2 MP |
Network
| 2G | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G | WCDMA 900/2100MHz, , |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | Dual NANO Card |
| Dual SIM | Dual SIM Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 8.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port |
| Bluetooth Version | V4.1 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Fingerprint recognition,GPS,MP3,MP4,People,Wi-Fi |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3300mAh |
| Battery Type | lion |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









