Trending
- Vape Airflow Made Simple: How to Find Your Ideal Pull?
- iJoy XP50000 Disposable Vape Review– Long‑Lasting Performance With Powerful Features
- OXBAR ROVOTA DTL 40K Disposable Vape Review-Long-Lasting Power Meets Deep DTL Flavor
- OXBAR Introduces the New DTL Product ROVOTA
- Fume Korea will launch the IQOS Iluma i One in “electric purple” color and it will be available in mainstream convenience stores starting from May.
- How to Enter BIOS on a Computer (2026 Universal Key Operation Guide)?
- Fastest Electric Bikes in 2026: Speed, Safety & What to Look For
- Lenovo has launched the 11th generation IdeaPad 5i two-in-one notebook, available with Intel Panther Lake and AMD Gorgon Point platforms.
Vernee X1
-
Processor
MTK6763 Octa Core 2.0GHz -
RAM
6GB -
Storage
64GB -
Display
6.0 inch 2160 x 1080 pixels screen -
Camera
13.0MP + 5.0MP dual front cameras and 16.0MP + 5.0MP dual rear cameras -
Operating System
Android 7.1
Offers
-
Vernee X1
$199.99
View Offer -
Vernee X1
View Offer -
Vernee X1
View Offer -
Vernee X1
View Offer -
Vernee X1
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Vernee X1 |
Hardware
| CPU | MTK6763 Octa Core 2.0GHz |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB |
Display
| Screen type | Capacitive |
| Screen size | 6.0 inch |
| Screen resolution | 2160 x 1080 pixels screen |
Camera
| Camera type | four camera |
| Back camera | 16.0MP + 5.0MP dual rear cameras |
| Front camera | 13.0MP + 5.0MP dual front cameras |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8 |
| 3G | WCDMA B1/B8 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B7/B8/B20 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | Android 7.1 |
Other Features
| I/O Interface | 2 x Nano SIM Slot,3.5mm Audio Out Port,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C |
| Bluetooth Version | Bluetooth4.0 |
| Sensor | Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,Fingerprint recognition, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 6200mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 19.60 x 19.60 x 3.80 cm / 7.72 x 7.72 x 1.5 inches |
| Product weight | 0.4990 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








