Trending
- Vaporesso XROS 6 Mini Pod System Kit Review: Compact Power with Exceptional Flavor
- Dotmod Dotpod Max Lite Pod System Kit Review: Sleek, Powerful, and User-Friendly
- OPPO Find X10 Pro Max is Expected to be equipped with a 200-megapixel main camera and a 2nm Dimensity chip
- The Appearance of Red Magic 11S Pro series – the ‘Super Futuristic Flagship’ Mobile Phone – has been Announced
- Honor 20 tablet is unveiled: It features a variety of color options and is equipped with a 12.1-inch 3K full-color paper-like screen
- BlitzWolf BW-V1 Ultra Smart Projector Review: Transform Your Space into a Home Theater
- JJRC Q239 RC Car Review: Compact Thrills with Big Performance
- Hiseeu WHD205 IP Camera Review: Smart Security with Full-Color Night Vision
Vivo IQOO 15t
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo IQOO 15t
View Offer
Vivo IQOO 15t Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO 15t |
| Status | Available |
| Release Date | 2026, October |
| BODY | |
| Dimensions | 163.7 x 76.8 x 8.1 mm (6.44 x 3.02 x 0.32 in) |
| Weight | 215 g or 220 g (7.58 oz) |
| Colors | Black, White, Green, Blue, Color changing |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Color-changing rear panel |
| DISPLAY | |
| Size | 6.85 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, PWM, Dolby Vision, HDR10+, HDR Vivid, 1000 nits (typ), 2600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3168 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 508 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Schott Xensation Alpha |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 200 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, (periscope telephoto), PDAF, OIS, optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@30fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.2, 21mm (wide) HDR |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 16, OriginOS 6 (China) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9500 |
| CPU | Octa-core |
| GPU | |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 8000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 100W wired 40W wireless |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm jack No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









