Trending
- Uwell Caliburn G5 Pod System Kit Review-Sleek, Powerful, Everyday Vaping
- Justfog Glent Pod Mod Kit Review: Compact Power and Smooth Vaping Performance
- How to Fix a Malfunctioned 2026 Hard Drive: A Step-by-Step Guide
- The Global New Tobacco Industry Gathers in Prague. EVO NXT 2026 officially Kicks off Today.
- Rendering images of Samsung Galaxy A27 smartphone have been Released: punch-hole display, Snapdragon 6 Gen 3 chip
- OPPO Find X9s Pro mobile phone parameter summary: 6.32-inch straight screen, MediaTek 9500, launch on April 21st
- Huawei Pura X Max, a horizontally wide foldable phone, is the first to feature the new Xiaoyi companion AI
- Honor WIN H7 real machine Display: The appearance is More in Line with the Style of Traditional Gaming Laptops. It will be Released on April 23rd
Vivo iQOO Z6X
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z6X
View Offer -
iQOO Z6X
View Offer
Vivo iQOO Z6X Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Vivo |
| Model | iQOO Z6X |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, August |
| BODY | |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | – |
| Colors | Starlight Black, Rainbow Fantasy |
| Body Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Resolutions | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 401 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm jack 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








