Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
Vivo Y05e Smartphone
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Vivo Y05e Smartphone
View Offer
Vivo Y05e Specifications
| Basic Info | |
| Brand | vivo |
| Model | Y05e |
| Release Date | Announced May 24, 2026 |
| Status | Coming soon. Release May 24, 2026 |
| Colors | Voyage Black, Haze Blue, Summit Platinum |
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| 4G bands (region) | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Body | |
| Dimensions | 167.4 × 77.1 × 8.4 mm |
| Weight | 209 g |
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Protection | IP65 dust tight and water resistant |
| Durability | MIL-STD-810H compliant |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Brightness | 1200 nits (HBM) |
| Size | 6.74 inches (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 × 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Platform | |
| YOU | Android 16, OriginOS 6 |
| Chipset | Unisoc T7225 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.0 GHz Cortex-A75 + 6×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| Memory | |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Main Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 (wide) |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/2.2 (wide) |
| Video | Supported |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
| Communications | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 15W wired |
| Extra | Reverse wired charging |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









