Trending
- Xiaomi’s first over-ear headphones made their debut! With a mirror-like body and transparent sound-emitting balls, the design is truly unique.
- Apple iPhone 18 Pro / Max makes another big announcement: It features “Dark Cherry” color, and the rear camera layout remains unchanged.
- iQOO Pad6 Pro tablet has officially announced support for 13 native 4K gaming experiences, with the highest support being 4K ultra-resolution
- The New iQOO 15T has been Officially Announced to be Equipped with the Self-Developed Gaming Chip Q3
- NovuLife 4000mAh USB Rechargeable Circulation Fan Review-Stay Cool Anywhere
- L19 4K Touch Screen Action Camera Review-Capture Every Adventure
- QCY HT19 MeloBuds N60 Earbuds Review-Experience Immersive Sound
- IPLAY NOVA 45K vs JNR Lira Glow: Which 45K Vape Kit Is Better?
Realme P1 Pro
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Realme P1 Pro
View Offer
Realme P1 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Realme |
| Model | P1 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, December |
| BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colors | Submarine Blue, Navigator Beige |
| Body Material | Glass front, leather or plastic back, plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.7 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 394 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, PDAF, OIS 32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.75″, PDAF, OIS, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front Dual | 16 MP, f/2.4, 24mm (wide) 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Chipset | Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A78 & 4×1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, 1-50% in 19 min (advertised) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm JeckNo 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









