Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
Xiaomi 14 SE
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 14 SE
View Offer
Xiaomi 14 SE Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 14 SE |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2024, July |
| BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm or 7.8 mm |
| Weight | 177.6 or 179.3 g or 180.9 g (6.28 oz) |
| Colors | Black, Pink, Blue, Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.55 inches |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
| Resolutions | 1236 x 2750 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 460 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.6, 25mm (wide), 1/1.55″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Videos | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, HDR10+, BT.2020, 10-bit video, gyro-EIS |
| Front Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm, AF 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1/2.8″, 0.8µm HDR, panorama 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14, HyperOS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4700 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, 100% in 40 minutes (advertised) |
| Wireless Charging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audi |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









