Trending
- Xiaomi 18 launched! Hyper OS 4 embraces liquid glass: The UI interface undergoes an epic upgrade
- CEO Li Jian of Honor announced: “Robot Phone will be released in the third quarter of this year!” The first robot phone.
- Introducing the Xiaomi Band 10 Pro: A slightly curved full-screen display combined with a soft-touch Band
- ZF500 GPS Wireless Dog Fence Collar Review: A Smarter Way to Protect Your Dog
- DROB D9 Smart AI Mouse Review at $25.99: A Next-Generation Productivity Mouse With Built-In AI Features
- QCY R50 TWS AI Earphones Review: Smart Open-Ear Audio for Everyday Life
- JJRC Q235 & Q236 Review: Tiny 6-Wheel RC Trucks With Big Personality
- The Rise of Modular Vape: Why Maskking Camo is Changing the Game
Xiaomi 15s Ultra
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 15s Ultra
View Offer
Xiaomi 15s Ultra Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 15s Ultra |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2025, February |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Black, Dark Green, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back or eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.81 inches |
| Type | LTPO3 AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 2000 nits (peak) |
| Resolutions | 1080 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 521 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.8 (wide), dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/3.5 (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 50 MP, f/2.2 (ultrawide), dual pixel PDAF, 128˚ TOF 3D sensor (depth) |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
| Front | 50 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama 1080p@30/60fps, 720p@120fps, HDR10+ |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5200 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 20 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 40 min (advertised) Reverse wireless charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5m Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









