Trending
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- Elf Bar Elfa Pro Prefilled Pod Vape Review at £5.49: Simple, Flavorful & Everyday‑Ready
- Dovpo Flipside Squonk Mod Review: A Powerful & Compact Squonk Option
- How to Clear up Insufficient Memory on a Mobile Phone?
- Mobile Gambling: Best Phones for Online Gaming Ranked
- What Should I do if I Lose My Android Phone? How to Conduct Positioning and Remote Control
- What are the Best Websites for College Students
- Looking Ahead to 2017: 15 Vaping Experts Weigh In on the Future of E-Cigs
Xiaomi 17 Ultra
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi 17 Ultra
View Offer
Xiaomi 17 Ultra Specifications
| Basic Info | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 Ultra |
| Status | Upcoming |
| Expected Release | December 2026 |
| Body | |
| Dimensions | 8.3mm thickness |
| Weight | 227 g |
| Colors | Black, White, Starry Green |
| Build | Glass/Ceramic back, aluminum frame |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Water & Dust | IP68 dust-tight and water-resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Aerospace-grade glass fiber |
| Display | |
| Size | 6.82 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 120Hz, 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+, 3500 nits (peak) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Resolution | 1440 × 3200 pixels |
| Brightness | 2200 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Protection | Xiaomi Shield Glass 2.0 |
| Networks | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G | SA / NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Camera | |
| Rear Camera | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, dual pixel PDAF, OIS 200 MP, f/2.4-2.9, 75-100mm (periscope telephoto), 1/1.4″, 0.56µm, multi- directional PDAF, OIS, 3- 4.3x continuous optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, dual pixel PDAF TOF 3D (depth) |
| Camera Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama, 67mm filter ring holder (optional) |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240/480/960/1920fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR 10-bit rec. (4K@60fps, 1080p) |
| Front Camera | 50 MP, (wide), 1/2.88″, 0.61µm HDR, panorama |
| Front Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Hardware | |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (next-gen Cortex) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| Battery | |
| Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | ~6800 mAh |
| Wired Charging | 100W fast charging |
| Wireless Charging | 80W |
| Reverse Charging | 10W |
| Commons | |
| Audio | Stereo speakers, Hi-Res Audio |
| Fingerprint | Ultrasonic, under-display |
| Connectivity | Wi-Fi 7, Bluetooth 6.0 |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
| Navigation | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









