- The new Sky Blue Color for Redmi K90 Max has been Unveiled: a Low-saturation blue tone that is highly durable and Eye-catching
- Huawei Pura 90 series real phone is unveiled: Gradient color returns! Unique rear camera design
- It is Reported that the New Snapdragon 8 Elite Gen6 Pro Model of a Certain Factory has a 6.9-inch Straight Screen
- OnePlus Ace6 Supreme Edition Phone has been Officially Announced to be Released on April 28th
- MONSTER C01 Gen2 TWS Earbuds Review at $17.99: The Future of Wireless Audio and Translation
- YCRC A189 GPS 5G WiFi FPV RC Drone Review at $59.99: The Ultimate Foldable Drone for Aerial Adventures
- JXC SP4301 Official Licensed Supra RTR 1/43 4WD Drift RC Car Review: A Mini Racing Beast for Hobbyists and Collectors
- Jackery 100W 99Wh 31000mAh Power Bank Review: The Ultimate Portable Power Solution for On-the-Go Charging
Xiaomi Air 13 Notebook Ultimate Edition
-
Processor
Intel Core i7-6500U Dual Core 2.5GHz, up to 3.0GHz -
RAM
8GB DDR4 -
ROM
256GB SSD -
Display
13.3 inch FHD IPS Screen with 1920 x 1080 Resolution -
Camera
1.0MP front camera -
OS
Microsoft Windows 10 Home Chinese Version OS
Offers
-
Xiaomi Air 13 Notebook Ultimate Edition Coupon Code: VIPTableta13 $916.54
View Offer -
Xiaomi Air 13 Notebook Ultimate Edition
$929.99
View Offer
Main Features:
Microsoft Windows 10 Home Chinese Version OS
Windows 10 brings back the popular Start Menu from Windows 7 and introduces new features, like the Edge Web browser that lets you mark up Web pages on your screen
Intel Core i7-6500U Dual Core 2.5GHz, up to 3.0GHz
Ultra-low-voltage platform and dual-core processing provide maximum high-efficiency power to go. Intel Turbo Boost Technology delivers dynamic extra power when you need it
13.3 inch FHD IPS Screen with 1920 x 1080 Resolution
Offering good experience for watching videos and browsing the Web. The 1920 x 1080 resolution screen boasts impressive high-quality images
8GB DDR4 RAM for Advanced Multitasking, up to 16GB
Substantial high-bandwidth RAM to smoothly run your games, photos and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once
256GB SSD ROM Storage Capacity
Provides room to store pictures, videos, music and more
Camera for Photos and Face-to-face Chat
1.0MP front camera let you capture memorable moments or chat with friends
Dual Band 2.4GHz / 5.0GHz WiFi
802.11a/b/g/n/ac wireless Internet, allows you to connect to the Web while within range of an available wireless network
Bluetooth 4.1 Interface Syncs with Compatible Devices
Wirelessly transfer photos, music and other media between the computer and your Bluetooth-enabled cell phone or MP3 player, or connect Bluetooth wireless accessories
Specs
General
| Device Type | Notebook |
| Model | Xiaomi Air 13 Notebook Ultimate Edition |
| Status | in stock |
Display
| Screen type | IPS Screen |
| Screen size | 13.3 inch |
| Screen resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
Hardware
| CPU | Intel Core i7-6500U Dual Core 2.5GHz, up to 3.0GHz |
| RAM | 8GB DDR4 |
| ROM | 256GB SSD |
OS
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home Chinese Version OS |
Network
Camera
| Camera type | Single camera |
| Front camera | 1.0MP |
Other Features
| I/O Interface | Yes (2x USB 3.0 Host) , 3.5mm Headphone Jack,Type-C |
| Features | 802.11a/b/g/n/ac wireless Internet, Dual Band 2.4GHz / 5.0GHz WiFi |
Dimensions and Weight
| Product size | 30.96 x 21.09 x 1.48 cm / 12.19 x 8.3 x 0.58 inches |
| Product weight | 1.2800 kg |
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








