Trending
- British IVG has added 6 new flavors to the Pro series, expanding the product line to 39 varieties.
- Redmi Pad 2 SE Released: 70-Day Super Long Battery Life
- Rendering images of the Red Version of Sony Xperia 1 VIII smartphone have been released, featuring a square camera island design.
- Vivo X300 FE mobile phone has been Revealed. It can be equipped with a Zeiss telephoto lens for external use.
- MC628A Wireless Baby Monitor Review: A Smart Solution for Peace of Mind
- TRONXY VEHO 600 PRO V3 Review: A Giant Leap in 3D Printing Technology
- QY A26 PRO RC Quadcopter Review: A New Era in Drone Technology
- YLR/C YL87 YL89 RC Drone Review: A High-Flying Stunt Masterpiece
Xiaomi Foldable 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Foldable 5G
View Offer -
Xiaomi Foldable 5G
View Offer
Xiaomi Foldable 5G Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Foldable 5G |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, September |
| BODY | |
| Dimensions | 154.4 x 72.3 x 10.4 mm (6.08 x 2.85 x 0.41 in) |
| Weight | 241 g (8.50 oz) |
| Colors | black |
| Body Material | Glass front, ceramic/glass back, titanium alloy frame (TC4) |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 7.92 inches |
| Type | Flexible Super AMOLED capacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 2088 x 2250 pixels |
| PPI | 388 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 – China |
| 5G | 41, 78, 79 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 108 MP, f/1.7, (wide), 1/1.33″, 0.8µm, PDAF, Laser AF 12 MP, f/2.0, 54mm (telephoto), 1/2.55″, 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8″, 1.0µm, Laser AF |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front | No – uses main camera Dual-LED flash, HDR, panorama 3240p@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 & 3×2.42 GHz Kryo 485 & 4×1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 512GB / 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 40W |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









