Trending
- OnePlus Ace 6 Ultra Review: A 165FPS Gaming Beast Built for FPS Players
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 is here: Completely Removes MIUI Code and undergoes a Complete Transformation at the Core Level
- Blackview WAVE 7C AI Smartphone Review: A Powerful, Affordable 4G Smartphone for Everyday Use
- How Charge Capture Software Improves Accuracy and Efficiency in Healthcare
- Which is better, a laptop or a desktop computer? Computer purchase guide
- Top Benefits of Using the SVBONY SVN O1 in Office and Classroom Settings
- YLRC C6 Mini RC Drift Car Review: A Thrilling Toy for Kids and RC Enthusiasts
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
XIAOMI MI MIX 10
Offers
-
Xiaomi Mi Mix 10
View Offer -
Xiaomi Mi Mix 10
View Offer -
Xiaomi Mi Mix 10
View Offer -
Xiaomi Mi Mix 10
View Offer
Our Rating
The overall rating is based on review by our experts
9.1
-
Design 9 / 10
-
Display 9 / 10
-
Multimedia 9 / 10
-
Connectivity 9 / 10
-
Features 9 / 10
-
Camera 9 / 10
-
Performance 10 / 10
-
Call Quality 9 / 10
-
Usability 9 / 10
-
Battery 9 / 10
XIAOMI MI MIX 10 SPECIFICATIONS
SUMMARY
| Performance | Snapdragon 855 Plus |
| Storage | 128 GB |
| Camera | 108+16+12+8 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.4″ (16.26 cm) |
| Ram | 6 GB |
| Launch Date In India | July 13, 2020 (Unofficial) |
KEY SPECS
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 855 Plus |
| Display | 6.4 inches |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 108 MP + 16 MP + 12 MP + 8 MP |
SPECIAL FEATURES
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor | Yes |
GENERAL
| Also Known As | Xiaomi Mi Mix Alpha |
| Quick Charging | Yes |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Sim Slots | Dual SIM, GSM+GSM |
| Model | Mi Mix 4 |
| Launch Date | July 13, 2020 (Unofficial) |
| Custom Ui | MIUI |
| Brand | Xiaomi |
| Sim Size | SIM1: Nano SIM2: Nano |
| Network | 5G: Supported by device (network not rolled-out in India), 4G: Available (supports Indian bands), 3G: Available, 2G: Available |
| Fingerprint Sensor | Yes |
MULTIMEDIA
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
PERFORMANCE
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 Plus |
| Graphics | Adreno 640 |
| Processor | Octa core (2.96 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485) |
| Architecture | 64 bit |
| Ram | 6 GB |
DESIGN
| Ruggedness | Dust proof |
| Waterproof | Yes Water resistant, IP68 |
DISPLAY
| Display Type | AMOLED |
| Bezelless Display | Yes |
| Pixel Density | 537 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Screen Size | 6.4 inches (16.26 cm) |
| Screen Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Touch Screen | Yes Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
STORAGE
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
CAMERA
| Camera Setup | Single |
| Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Camera Type | Under display |
| Sensor | ISO-CELL |
| Autofocus | Yes Phase Detection autofocus |
| Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Resolution | 32 MP Primary Camera |
| Flash | Yes LED Flash |
BATTERY
| User Replaceable | No |
| Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes Fast |
| Usb Typec | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
| Capacity | 4500 mAh |
NETWORK CONNECTIVITY
| Wifi | Yes Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wifi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes v5.0 |
| Volte | Yes |
| Usb Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Network Support | 5G supported by device (network not rolled-out in India), 4G (supports Indian bands), 3G, 2G |
| Gps | Yes with A-GPS, Glonass |
| Sim 1 | 4G Bands:TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
| Sim Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Sim 2 | 4G Bands: TD-LTE 2300(band 40) FD-LTE 1800(band 3)3G Bands: UMTS 1900 / 2100 / 850 / 900 MHz 2G Bands: GSM 1800 / 1900 / 850 / 900 MHz GPRS:Available EDGE:Available |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.
Search
New Arrivals
Categories
BrandsView All
- ZTE
- Yotaphone
- YOCAN
- Xtool
- XIDU
- Xiaomi
- Voyo
- VOOPOO
- VKworld
- VIVO
- Vessel
- Vernee
- VEIIK
- VAPTEX
- VAPORESSO
- Vapesourcing
- VAPEFLY
- Vandy Vape
- UWELL
- Umidigi
- Ulefone
- UKOZI
- Uhans
- THL
- Teclast
- SMOK
- Smoant
- Smartisan
- SKE
- Shopsy
- Sharp
- SCULPFUN
- Samsung
- Samgle
- RUGTEL
- ROMIO
- Rincoe
- QUBO
- PUFFMI
- OXVA
- Oukitel
- Others
- Orionbar
- OPPO
- Oneplus
- Nubia
- Nomu
- Nokia
- MrFOG
- Moti
- MobiWire
- Meizu
- Meiigoo
- MAZE
- Maskking
- M-horse
- LOSTVAPE
- LETV
- Lenovo
- Leagoo
- KOOLNEE
- KINGZONE
- KEYSTONEVAPE
- Jumper
- JOYETECH
- JJRC
- iPlay
- Innokin
- iLA
- Huawei
- HOMTOM
- Hellvape
- Hafury
- Gretel
- Glamee
- Gionee
- Geotel
- Geekvape
- Freeton
- FREEMAX
- Fossibot
- FLSUN
- Essential
- Elephone
- Eleaf
- Dragbar
- Doogee
- DJI
- Dingding
- Cubot
- Chuwi
- Cagabi
- BMOR
- Bluboo
- Blackview
- Asus
- ASPIRE
- Apple
- ANYX
- ALLDOCUBE
- AllCall
- AGM
- 360









