Trending
- Redmi Book Pro 2026 officially announced to be Released this month: Core Ultra X7 358H + 99Wh super-large battery
- Honor MagicPad 3 Pro with a 12.3-inch screen is scheduled to be released on April 23rd
- REDMI Pad 2 SE is released this month: 9.7-inch 2K screen! 70-day super long battery life
- iJoy XP50000 0% Zero Nicotine Disposable Review: A Flavorful Experience Without the Nicotine
- When Tech Hits Hard: How Emerging Consumer Gadgets Are Shaping Personal Injury Cases
- People are purchasing more on mobiles than ever before
- To conduct business effectively, utilize a Genome business account
- The Mini Vape Phone: Smoke and Surf in Style
Xiaomi 12s Ultra Concept Edition
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi 12s Ultra Concept Edition
View Offer -
Xiaomi 12s Ultra Concept Edition
View Offer -
Xiaomi 12s Ultra Concept Edition
View Offer
Xiaomi 12s Ultra Concept Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | 12s Ultra Concept Edition |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 75 x 9.1 mm |
| Weight | 225 g (7.94 oz) |
| Colors | Black, Dark Green |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), eco leather back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.73 inches |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 522 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass Protection |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 50.3 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1.0″-type, 1.6µm, multi-directional PDAF, Laser AF, OIS 48 MP, f/4.1, 120mm (periscope telephoto), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 13mm, (ultrawide), 1/2.0″, 0.8µm, Dual-Pixel PDAF TOF 3D, (depth) |
| Features | Leica lenses, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@3840fps, gyro-EIS, Dolby Vision HDR rec. (4K, 1080p) |
| Front | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 0.7µm HDR, panorama |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8+ Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4860 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | Fast charging 67W, 100% in 41 min (advertised) Fast wireless charging 50W, 100% in 52 min (advertised) Reverse wireless charging 10W Quick Charge 4 Power Delivery 3.0 |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio Tuned by Harman Kardon |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum, barometer Virtual proximity sensing |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | Yes, with A-GPS. Up to tri-band: GLONASS (1), BDS (3), GALILEO (2), QZSS (2), NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








