Trending
- Removing Obstacles to Vaping: A Guide for People with Disabilities
- Air Bar Gem 50K Disposable Vape Review: A Gem in the World of Vaping
- TYN Pro 50K Disposable Vape Review: The Next Evolution in Vaping
- Why Agentic Orchestration Is the Missing Layer in Modern Software Quality
- Tech Innovations Shaping the Future of Personal Injury Prevention and Recovery
- Beyond The Ordinary Grill: The Magic of Kamado Cookers
- Keep It 100 40K Disposable Vape Review: The Ultimate Vaping Experience
- The VPN Apps for iPhone: A Review of the Top 10
Xiaomi Mi Note 10 Lite
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Mi Note 10 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi Note 10 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi Note 10 Lite
View Offer -
Xiaomi Mi Note 10 Lite
View Offer
Xiaomi Mi Note 10 Lite Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Note 10 Lite |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, October |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Aurora Green, Glacier White, Midnight Black |
| Body Material | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.47 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 398 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 600 nits max brightness DCI-P3 HDR10 Always-on display |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Five | 64 MP + 8 MP + 8 MP + 5 MP + 2 MP |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5260 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 30W (58% in 30 min., 100% in 65 min.) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








