Trending
- How to Maintain Your Vape Device and E-Juice: 10 Essential Tips
- The Future of AI Art: What Lies Ahead for Artists and Creators
- 4 Apps for Sports Betting Success for your life
- What Are the Types of Strategy Used in Blackjack Games on Online Blackjack Sites?
- Top Three Vaping Brands
- Redefining Email Communication: Venturing Beyond Apple Mail
- Geek Bar Burj 80K Review: A Futuristic Disposable Vape Designed for Heavy Users
- Hellvape Vsee Neo Pod System Kit Review: Compact Power Meets Everyday Vaping
Xiaomi MI Note 4
-
Processor
Snapdragon 670 Octa-core processor -
RAM
6GB/8GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
6 inch 2560 × 1440p screen -
Camera
22.6MP+ 22.6MP Dual rear camera 13.0MP front camera -
Operating System
MIUI 9 (Base on Android 8.0 OS)
Offers
-
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer -
Xiaomi MI Note 4
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi MI Note 4 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 670 Octa-core processor |
| RAM | 6GB/8GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | capacitive screen |
| Screen size | 6 inch |
| Screen resolution | 2560 × 1440p |
Camera
| Camera type | triple Camera |
| Back camera | 22.6MP+ 22.6MP Dual rear camera |
| Front camera | 13.0MP front camera |
| Auto Focus | yes |
Network
| 2G | GSM B2/B3/B5/B8 CDMA 1X/EVDO BC0 |
| 3G | WCDMA B1/B2/B5/B8, TD-SCDMA B34/B39 |
| 4G | FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8, TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41 |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM,Dual Standby |
OS
| Operating System | MIUI 9 (Base on Android8.0 OS) |
Other Features
| I/O Interface | Type-C,Audio output, Microphone,Speaker |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Sensor | Gyroscopes, Acceleration sensors, Distance sensors, Ambient light sensors, Hall sensors, Electronic compass, Barometer |
| Features | 4G, WIFI, GPS, Bluetooth,Gesture Sensing,Smart Wake, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









