Trending
- A Guide to Using Nicotine Pouches
- JNR Shisha Classic Disposable Vape Review: High-Capacity DTL Performance with a Premium Shisha Experience
- What is Venuschat AI And Is It Safe? Let’s Find Out!
- Exploring Vaping Products: A Guide to Types and Choices
- Professional vs DIY TV Installation: Which Is Best for You?
- Uwell Caliburn Air Pod System Kit Review: Lightweight Simplicity with Legendary Flavor Performance
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- Online Casinos Adapting New Tech Trends
Xiaomi Mi Pad 6
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Mi Pad 6
View Offer -
Xiaomi Mi Pad 6
View Offer -
Xiaomi Mi Pad 6
View Offer
Xiaomi Pad 6 Specifications
| Basic Info | |
| Type | Tablet |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 6 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2022, September |
| Body | |
| Dimensions | 254.7 x 166.3 x 6.9 mm (10.03 x 6.55 x 0.27 in) |
| Weight | 511 g (1.13 lb) |
| Color | Black, White, Green |
| Body Metrial | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water Proof | No |
| Other | Stylus support (magnetic) Keyboard support (magnetic) |
| Display | |
| Screen Size | 11.0 inches, (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 120Hz, HDR10, Dolby Vision |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 274 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Networks | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 19, 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| EDGE | Yes |
| GPRS | Yes |
| Camera | |
| Rear Dual | 13 MP, f/2.0 |
| Features | Panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| Hardwere | |
| OS | Android 12, MIUI 12.5 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 860 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.96 GHz Kryo 485 Gold & 3×2.42 GHz Kryo 485 Gold & 4×1.78 GHz Kryo 485 Silver) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| Battery | |
| Type | Li-Po battery |
| Capacity | 8720 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| charging | Fast charging 33W Power Delivery 3.0 |
| Commons | |
| Sound | No 3.5mm Audio Jeck stereo speakers (4 speakers) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| BlueTooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | No |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









