Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- Suonon Switch 80K Disposable Vape Review–80,000 Puff Capacity & Mesh Coil Performance
- ASDF Chroma maintains the “cassette” appearance characteristic of the brand, and its closed Pod model focuses on light effect interaction.
- Why Is RETEVIS EZTALK Becoming the “Second Pillar” of the RETEVIS Brand?
Xiaomi MI5X
-
Processor
Snapdragon 625 Octa core Processor -
RAM
4GB -
Storage
64GB -
Display
5.5 inches FHD Display (1080×1920 Pixels) -
Camera
12 Megapixel + 12 Megapixel Dual back+ 5 Megapixel Front Camera -
Operating System
MIUI 9 (Base on Android 7.1 OS)
Offers
-
Xiaomi MI5X
$259.99
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer -
Xiaomi MI5X
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi MI5X |
| Announced March | July 26, 2017 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 625 Octa core |
| RAM | 4 GB |
| ROM | 64GB |
| External Memory | 128GB |
Display
| Screen type | IPS LCD, Capacitive touch screen |
| Screen size | 5.5 inches |
| Screen resolution | 1080 x 1920 px |
Camera
| Camera type | Triple camera |
| Back camera | Dual 12.0MP |
| Front camera | 5MP |
Network
| 2G | GSM 2/3/5/8; CDMA BC0 |
| 3G | WCDMA 1/2/5/8; TDS-CDMA 34/39; CDMA EVDO BC0 |
| 4G | FDD-LTE 1/3/5/7/8; TD-LTE 34/38/39/40/41 |
| SIM | 2 Nano SIM Card or 1 Nano and 1 microSD Card |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | MIUI 9 (Base on Android 7.1 OS) |
Other Features
| I/O Interface | Type-C USB, With OTG |
| Bluetooth Version | 4.0 |
| Sensor | Accelerometer Proximity Finger print Compass Light |
| Features | Fingerprint scanner |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 3080mAh(typ) / 3000mAh(min) |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
Dimensions and Weight
| Product size | 155.4mm*75.8mm*7.3mm |
| Product weight | 165g |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









