Trending
- Defender F1-10000 Prefilled Vape Kit Review at £7.99: A Powerful, Convenient, and Long-Lasting Vaping Experience
- Got a Burnt Taste from Your Vape? Here’s Why and How to Fix It
- Korean tobacco company KT&G launched a cigar-flavored cartridge product called Miix Cigar Collection and it is now available in all convenience stores across the country.
- Casminton CRS01 Pro: Why This Dog Training Remote Packs a 32-bit ARM® Cortex™-M4 Processor
- What to Do When There is Insufficient Memory: A Guide to Freeing Up Space
- The Key Specs of OPPO Pad Mini have been Revealed
- iPhone 18 Pro launches in three colors: price remains unchanged
- REDMI K Pad 2 configuration announced: Kirin 9500 + 8.8-inch 165Hz high refresh rate screen
Xiaomi Pad 6 Pro 12.4
-
Processor
-
RAM
-
ROM
-
Display
-
Camera
-
OS
Offers
-
Xiaomi Pad 6 Pro 12.4
View Offer -
Xiaomi Pad 6 Pro 12.4
View Offer
Xiaomi Pad 6 Pro 12.4 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 6 Pro 12.4 |
| Status | Coming Soon |
| Release Date | 2023, August |
| BODY | |
| Dimensions | 285 x 185.2 x 6.7 mm |
| Weight | 620 g (1.37 lb) |
| Colors | Black, Silver, Green |
| Body Material | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 12.4 inches |
| Type | IPS LCD, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 500 nits |
| Resolutions | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 243 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, 1/2.5″, 0.7µm, PDAF – 5G model 12 MP, f/2.0, AF – Wi-Fi model 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Panorama, HDR |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 13 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+Gen 1 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Kryo 585 & 3×2.42 GHz Kryo 585 & 4×1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 670 |
| RAM | 6GB / 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 8800 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, 60% in 36 min, 100% in 68 min (advertised) Power Delivery 3.0 Quick Charge 4+ |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm Jack Yes |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| USB | USB Type-C |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.








