Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi Pad 7 Max
Offers
-
Xiaomi Pad 7 Max
View Offer
Xiaomi Pad 7 Max Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Pad 7 Max |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2024, April |
| BODY | |
| Dimensions | 254 x 165.2 x 6.5 mm |
| Weight | 470 g (1.08 lb) |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame, aluminum back |
| SIMs | No |
| Water & Dust | Stylus support (magnetic) |
| DISPLAY | |
| Size | 11.0 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 550 nits |
| Resolutions | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio |
| PPI | 329 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| NETWORKS | |
| 2G | N/A |
| 3G | N/A |
| 4G | N/A |
| 5G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| CAMERA | |
| Rear Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4″, 0.8µm 1080p@30/60fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 14 |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 10000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 1 hour (advertised) |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers) 3.5mm jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Unspecified |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/7e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
Specs
General
Display
Hardware
OS
Network
Camera
Other Features
Dimensions and Weight
Battery
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









