Trending
- Lenovo ThinkPad P14s Gen 7 Notebook Released: Up to 96GB of RAM and 75Wh battery available as options, AMD Gorgon Point platform
- The new iQOO 15T has officially announced its full-spec “performance trinity”: it adopts the LPDDR5X Ultra + UFS 4.1 combination.
- What Should I Do If My Phone is Getting Slower and Laggy?
- Xiaomi Speaker Pro 50W Speaker Review: Available on Banggood
- IVG SAVR 3000 Puffs Disposable Pod Vape Kit Review at £2.49-A Long‑Lasting, Rechargeable Vaping Solution
- DTG9 Smartwatch Review: A Comprehensive Smart Companion for Fitness and Everyday Use
- Lost Mary MT35000 Turbo Carnival Edition Disposable Vape Review: A Burst of Flavor in Every Puff
- Empowering Education: The Transformative Impact of K-12 Software Development
Xiaomi POCO M3 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi POCO M3 Pro
View Offer -
Xiaomi POCO M3 Pro
View Offer -
Xiaomi POCO M3 Pro
View Offer -
Xiaomi POCO M3 Pro
View Offer
Xiaomi POCO M3 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco M3 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | 165.8 x 76.7 x 8.8 mm (6.53 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 209 grams |
| Colors | Grey, Purple, White, Blue |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Water-repellent coating |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 386 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 HDR10 450 nits typ. brightness (advertised) |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 119? (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 5 MP, f/2.4, (macro), AF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Front | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.06″ 1.0µm |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM7125 Snapdragon 720G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.3 GHz Kryo 465 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 465 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 33W |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









