Trending
- iQOO Pad6 Pro Tablet Released: 5th generation Snapdragon 8 supreme edition+4K gaming screen
- iQOO 15T smartphone Released: MediaTek 9500 Monster chip + 8000mAh battery
- Yesido EC29 25W Electric Coffee Grinder Review: Fresh Coffee Anytime, Anywhere
- MJX HYPER GO 16218 RC Car Review: High-Speed Thrills in Full Proportional Control
- GGIRC G101 RC Quadcopter Review at $39.99: Cutting-Edge Aerial Performance in a Foldable Design
- QCY N20 TWS Bluetooth V6.0 Earphones Review: High-Fidelity Sound Meets Smart Convenience
- NEXA FLEX 40000 VS IPLAY ENGINE 45000 Quick Comparison
- JNR Lila Kiss⁺ 46K+ Puffs Refillable Vape Kit Review: Redefining Long-Lasting Vaping
Xiaomi Poco X2 Pro
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Poco X2 Pro
View Offer -
Xiaomi Poco X2 Pro
View Offer -
Xiaomi Poco X2 Pro
View Offer -
Xiaomi Poco X2 Pro
View Offer
Xiaomi Poco X2 Pro Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Poco X2 Pro |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020, June |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Atlantis Blue, Matrix Purple, Phoenix Red |
| Body Material | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | Splash resistant |
| DISPLAY | |
| Size | 6.67 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 386 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 HDR10 120Hz 500 nits typ. brightness |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/1.7″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0″, 1.75µm, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30/60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 1080p@240fps, 720p@960fps |
| Front | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4″, 0.8µm 2 MP, f/2.4, 1/5″, 1.75µm, depth sensor |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver) |
| GPU | Adreno 618 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4500mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 27W (100% in 68 min) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









