Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
Xiaomi Pocophone F1
-
Processor
Snapdragon 845 2.8GHz -
RAM
6GB -
Storage
64GB/128GB -
Display
6.18 inch, 2246 x 1080 Pixel Screen -
Camera
12.0MP + 5.0MP rear camera + 20.0MP front camera -
Operating System
Android 8.1
Offers
-
Xiaomi Pocophone F1 6GB 64GB $299.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 128GB $359.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 64GB $299.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 128GB $329.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 64GB $308.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 128GB $334.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 64GB
$339.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 128GB
$359.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 64GB
$339.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1 6GB 128GB
$382.99
View Offer -
Xiaomi Pocophone F1
View Offer
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Pocophone F1 |
Hardware
| CPU | Snapdragon 845 2.8GHz |
| RAM | 6GB |
| ROM | 64GB/128GB |
Display
| Screen type | Corning Gorilla Glass |
| Screen size | 6.18 inch, |
| Screen resolution | 2246 x 1080 Pixel Screen |
Camera
| Camera type | triple camera |
| Back camera | 12.0MP+5.0MP |
| Front camera | 20.0MP |
Network
| 2G | GSM,GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz |
| 3G | WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz |
| 4G | LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz |
| SIM | Dual Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM Card, dual standby |
OS
| Operating System | Android 8.1 |
Other Features
| I/O Interface | 1 x Nano SIM Card Slot,3.5mm Audio Out Port,Microphone,Nano SIM / Micro SD Slot,Speaker,Type-C |
| Bluetooth Version | :5.0 |
| Sensor | Accelerometer,Ambient Light Sensor,E-Compass,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |
| Features | 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Calendar,Camera,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,GPS, |
Battery
| Battery Capacity (mAh) | 4000mAh (typ ) / 3900mAh (min) Built-in |
| Battery Type | Non-removable |
Dimensions and Weight
| Product size | 15.55 x 7.52 x 0.88 cm / 6.12 x 2.96 x 0.35 inches |
| Product weight | 0.1820 kg |
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









