Trending
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
- Specifications of Redmi K100 Pro Max have been Revealed: 185Hz ultra-high refresh rate! Retains exclusive triple speakers
- The new WIN Turbo model has been officially announced to feature a 6.79-inch OLED screen with Oasis Eye-Saving Technology for enhanced visual comfort.
- Unlocking Supply Chain Efficiency with Better Shipping Labels
- Rock N’ Cash Casino Slots: Roll into the Rhythm of Wins with Rock ‘n’ Roll Gaming
- What does the term “MTL vaping” refer to?
- What are plummeting cost of mobile technology to the point of free
Xiaomi Redmi 9i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Redmi 9i
View Offer -
Xiaomi Redmi 9i
View Offer -
Xiaomi Redmi 9i
View Offer -
Xiaomi Redmi 9i
View Offer -
Xiaomi Redmi 9i
View Offer
Xiaomi Redmi 9i 128GB ROM Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| BODY | |
| Dimensions | 164.9 x 77.1 x 9 mm (6.49 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Colors | Midnight Black, Sea Blue, Nature Green |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.53 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16 Millions colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 269 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.0 GHz Cortex-A53 & 4×1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | MediaTek Helio G25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| CAMERA | |
| Main Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1.0µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide), 1.12µm HDR 1080p@30fps |
| BATTERY | |
| Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 10W |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Sound | 3.5mm jack Active noise cancellation with dedicated mic |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









