Trending
- The appearance of the Apple foldable iPhone has been confirmed: The most expensive iPhone in history has arrived
- The Specifications of Honor WIN Turbo are all revealed: Kirin 8500 Elite + 10000mAh battery
- MediaTek’s Dimensity 7500 mobile platform released: For the first time, C1 CPU is introduced into mainstream smartphones
- Xiaomi 17T/Pro overseas launch: 7000mAh battery “the largest for international versions to date”, starting at 749 euros
- DT NO.I WATCH 8 Smartwatch Review: Affordable Style Meets Smart Functionality
- Blackview OSCAL PowerMax 3600SE Review: Rugged Portable Power for Home Backup and Outdoor Adventures
- YLR/C YL01 RC Quadcopter Review: Feature-Packed Foldable Drone for Beginner Aerial Photography
- iScooter iF1 Electric Scooter Review: Affordable Off-Road Performance with Powerful Urban Capability
- Shop
- Accessories
- Xiaomi Redmi AX6000 WiFi 6 Router
Xiaomi Redmi AX6000 WiFi 6 Router
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Redmi AX6000 WiFi 6 Router
$103.99
View Offer
Specifications:
| Brand | Xiaomi Redmi |
| Model | AX6000 |
| Processor | MT 7986A Quad-Core 2.0GHz CPU |
| Memory | 512MB |
| 2.4G Wi-Fi | 4×4 (supports up to IEEE 802.11ax protocol, maximum speed of 1148Mbps) |
| 5G Wi-Fi | 4×4 160MHz(supports up to IEEE 802.11ax protocol, maximum speed of 4804Mbps) |
| External Antenna | 4 |
| Interface | 4 auto MDI/MDIX adaptive 10/100/1000M WAN/LAN ports |
| Working Temperature | 0~ 40 °C, |
| Working Hudmidity | 10%~90% humidity (non-condensing) |
| Storage Temperature | -40~ 70 °C |
| Storage Humidity | 5% ~ 90% humidity (non-condensing) |
Features:
1. High-Performance CPU: Empowered by a Quad-Core 2.0GHz CPU for efficient processing.
2. Superior Speeds: With 2.4G and 5G dual bands, enjoy Wi-Fi speed up to 4804Mbps.
3. External antennas: 4 external antennas to provide a robust and reliable Wi-Fi connection.
4. Seamless Connection: Support for Mesh networking ensures a stable and seamless internet connection.
5. Multiple Interfaces: Comes with 4 autoadaptative WAN/LAN ports for versatile connectivity.
Package Include:
1x Xiaomi Redmi AX6000 router
1x Power Cable
1x Network Cable
1x Manual
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









