Trending
- Lenovo ZEROSERES Y900 Series is Released: 10,000mAh battery + flagship chip, starting from 2,699 yuan
- Lenovo’s “Legion Y7000X” AI slim and lightweight Gaming Laptop is Released Starting from 8,999 yuan
- Lenovo ZEROS 70 Pro, the new generation of Lenovo ZEROS mobile phone, has been Released
- Microsoft officially releases Surface Pro 12: Returning to the original Intel processor
- Google Releases Wear OS 7: Smartwatch battery life is improved by up to 10%, and a new Gemini intelligent interface is added
- HAILESI S135 13.5-Inch Portable Monitor Review: High-Definition Display Anywhere You Go
- LYZRC N602 WiFi FPV RC Drone Review: Your Pocket-Sized Aerial Adventure
- FMS FCX18S RC Truck Review: Power, Precision, and Off-Road Adventure in One
Xiaomi Redmi X10
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Xiaomi Redmi X10
View Offer -
Xiaomi Redmi X10
View Offer -
Xiaomi Redmi X10
View Offer -
Xiaomi Redmi X10
View Offer
Xiaomi Redmi X10 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi X10 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | Exp 2020 August |
| BODY | |
| Dimensions | – |
| Weight | – |
| Colors | Onyx Black, Ruby Red, Sapphire Blue |
| Body Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.39 inches |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 270 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | No |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear | Dual |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 8 MP |
| HARDWARE | |
| OS | Android 10 |
| Chipset | Mediatek Helio G70 |
| CPU | Octa-core (2×2.05 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP4 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | – |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Jeck |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









