Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
ZTE Blade L11
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Blade V40
View Offer -
ZTE Blade V40
View Offer -
ZTE Blade V40
View Offer
ZTE Blade L11 Specifications
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | No |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 67.5 x 10.5 mm (5.41 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Colors | Black, Blue |
| Material | – |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water/Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.0 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolutions | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio |
| PPI | 215 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| PLATFORM | |
| CPU | Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A53 & 4×1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek Helio G35 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC |
| OS | Android 11 |
| CAMERA | |
| Main Single | 5MP, AF |
| Features | LED flash |
| Videos | 720p@30fps |
| Front | 2 MP |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Charging | Standard Charger |
| Talk Time | N/A |
| Stand-by | N/A |
| COMMONS | |
| Sensors | Accelerometer |
| Sound | 3.5mm jack |
| USB | microUSB 2.0 |
| Walan | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









