Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Nubia Red Magic 10 Air
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
iQOO Z11 Pro
View Offer
ZTE Nubia Red Magic 10 Air Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Red Magic 10 Air |
| Status | Available |
| Release Date | 2025, April 16 |
| BODY | |
| Dimensions | 164.3 x 76.6 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| Colors | Twilight (Black), Hailstone (White), Flare (Orange) |
| Body Material | Glass front, aluminum frame, glass back |
| SIMs | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Water & Dust | Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Aviation aluminum middle frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1600 nits (peak) |
| Resolutions | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 400 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Unspecified |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE |
| 5G | IN/OUT |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.5″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88″, 0.61µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | Yes |
| Front | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77″, 1.12µm, under display HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 15, Redmagic OS 10 |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 |
| RAM | 12GB / 16GB |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | – |
| Capacity | 6000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Charging | 80W wired |
| Wireless Charging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker: Yes, with stereo speakers 3.5mm Jeck: Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | GPS (L1+L2+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C 2.0. OTG |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









