Trending
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
- FOODS THAT ARE NOT AS HEALTHY AS YOU THINK
- The Digital Casino Experience: 6 Perks of Online Gambling
- Is there a reliable method for selecting trustworthy online gambling sites?
- Feel New Emotions: Best Tips to Be New Day
- Demystifying Data Migration: Unpacking Your Digital Move, From A to Z
- VELO Plus Tropical Heat Nicotine Pouches Review
- Play at Online Games with Mobile Casino Apps
ZTE Nubia Red Magic 8S 5G
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
ZTE Nubia Red Magic 8S 5G
View Offer
ZTE Axon 40 Ultra Aerospace Edition Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | ZTE |
| Model | Axon 40 Ultra Aerospace Edition |
| Status | Comming soon |
| Release Date | 2022, December |
| BODY | |
| Dimensions | 163.2 x 73.5 x 8.4 mm (6.43 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
| Colors | Black, White, Blue |
| Body Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | No |
| DISPLAY | |
| Size | 6.8 inches |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1500 nits (peak) |
| Resolutions | 1116 x 2480 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 400 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 – Europe HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – International CDMA2000 1x |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 – Europe 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 – International |
| 5G | 1, 3, 5, 7, 28, 38, 40, 41, 78 SA/NSA – Europe 1, 2, 3, 5, 7, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA – International |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 64 MP, f/1.6, 35mm (standard), 1/1.7″, PDAF, Laser AF, OIS 64 MP, f/3.5, 91mm (periscope telephoto), 1/2″, PDAF, OIS, 3.5x optical zoom (vs. 26mm cam) 64 MP, f/2.4, 16mm (ultrawide), 1/1.7″, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Videos | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, HDR10, 10?bit video |
| Front Dual | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8″, 1.22µm, under display HDR 4K@30fps, 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| YOU | Android 12, MyOS 12 |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.00 GHz Cortex-X2 & 3×2.50 GHz Cortex-A710 & 4×1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| RAM | 16GB |
| Storage | 1TB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast charging 80W Quick Charge 4+ USB Power Delivery 3.0 with PPS |
| WirelessCharging | – |
| COMMONS | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers 3.5mm Jack No 24-bit/192kHz audio |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









