Trending
- Same size but different formulas? Apple’s iPhone 18 Pro series screens are expected to be more power-efficient
- It is reported that Samsung Galaxy Watch Ultra 2 smartwatch will be available in both Bluetooth/Wi-Fi versions.
- The first handheld fan from Xiaomi Mijia is Released: with a range of over 5 meters and a battery life of 40 hours at 169 yuan
- MESWAO B2 Tablet PC Review–14-Inch Android 13 Features, Helio G85 & 10000mAh Battery
- RH830 WiFi FPV RC Drone Review–Features, Dual Camera & LCD Screen Controller
- HAILESI S150 4K Portable Touchscreen Review: Creative Features & Ultra HD Performance
- J29 2.4G 3.5CH RC Helicopter Review – Altitude Hold, LED Lights & Beginner Features
- A Traveler’s Guide to Vaping: Rules, Tips & Best Practices
Oppo k9
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Oppo k9
View Offer -
Oppo k9
View Offer -
Oppo k9
View Offer
Oppo k9 Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Oppo |
| Model | k9 |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020 |
| BODY | |
| Dimensions | 161 x 75.7 x 8.7 mm (6.34 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 199.5 grams |
| Colors | Ocean Green, Jet Black, Nebula Purple, Pink Mist, Coral Orange, Inspiration Edition |
| Body Material | Matel |
| SIMs | Dual SIM (Nano-SIM, dual –stand-by) |
| Water & Dust | NO |
| DISPLAY | |
| Size | 6.5 inches (83.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLEDcapacitive touch screen ,16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 19.5:9 ratio |
| PPI | 405 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 – SIM 1& SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | No |
| Speed | HSPA ,42.3/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2048/150 Mbps, |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Quad | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 13 MP, f/3.0, 130mm (telephoto), 5x optical zoom, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Front | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1″, 1.0µm, HDR |
| HARDWARE | |
| OS | Android 9.0 (Pie); ColorOS 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| CPU | Octa-core (1×2.24 GHz Kryo 485 & 6×1.2.1 GHz Kryo 485 and 2x.1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM | 8/12GB |
| Storage | 128/256GB |
| Card Slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-P0 |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 35W (Super VOOC Flash Charge) |
| WirelessCharging | No |
| COMMONS | |
| Sound | Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0 Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiFi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









