Trending
- Sony Home Theater Trio is released: 360-degree intelligent dome sound field 3.0, priced at 14,990 yuan
- How to Take a Long Screenshot on an iPhone?
- LOOKRUN G11 Electric Bike Review: A Compact Urban Commuter Built for Everyday Riding
- ANGWATT F1 MAX Electric Scooter Review: A 10,000W Hyper Scooter Built for Extreme Performance
- MJX HYPER GO 10210 Review: A Powerful 1/10 Scale RC Basher Built for Speed and Durability
- HiBREW G3 Plus Electric Coffee Grinder Review: Precision Grinding for Espresso and Pour-Over Lovers
- Xiaomi 18 is launched! Hyper OS 4 has leaked out: A major overhaul of the underlying system, making it more smooth.
- Xiaomi MIX Fold 5 Makes a grand debut: Mystic Ring + Wide Foldable Form-Unprecedented in history
Samsung Galaxy Z Fold S
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Samsung Galaxy Z Fold S Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Z Fold S |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2020, December |
| BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 159.2 x 128.2 x 6.9 mm Folded: 159.2 x 68 x 16.8 mm |
| Weight | 279 g (9.84 oz) |
| Colors | Mystic Bronze, Mystic Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Nano-SIM |
| Water & Dust | Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| DISPLAY | |
| Size | 7.6inches |
| Type | Foldable Dynamic AMOLED 2X capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1768 x 2208 pixels |
| PPI | 372 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 – SM-F900U |
| 4G | LTE |
| 5G | SA/NSA/Sub6/mmWave |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/200 Mbps, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 16MP+12MP+12MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Videos | 2160p@60fps, 1080p@60/240fps (gyro-EIS), 720p@960fps (gyro-EIS), HDR10 |
| Front Dual | 32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3 |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 875 |
| CPU | Octa-core processor |
| GPU | Adreno GPU |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card Slot | No |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 5000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | N/A |
| Stand By | N/A |
| Fast Charging | Fast battery charging 45W |
| WirelessCharging | Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| COMMONS | |
| Sound | 3.5mm Audio Jeck |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









