Trending
- Best Mind-Blowing Benefits of Xbox Video Online Gaming
- Geek Bar Pulse X 2 50K Disposable Review–Next‑Level Puff Count and Smart Technology
- DotMod DotPod Max Link Pod System Kit Review: Premium Design Meets Powerful Pod Performance
- DeepSpace DINO 20 HD FPV Racing Drone Review: Compact Power for Freestyle and Racing
- Why 2026 Smartphones Are Finally Taking Battery Life Seriously
- Hayati Quokka Elite Pod Kit Review at £14.99: A Compact and Stylish Pod Vape for Everyday Convenience
- What to Look For at Casino Click
- JKHL 1901-410D RTR Review: A Compact Nissan R34-Inspired Drift Machine for RC Enthusiasts
Honor 50i
-
Processor
-
RAM
-
Storage
-
Display
-
Camera
-
Operating System
Offers
-
Honor 50i
View Offer -
Honor 50i
View Offer -
Honor 50i
View Offer
Honor 50i Specifications
| BASIC INFO | |
| Brand | Honor |
| Model | 50i |
| Status | Coming soon |
| Release Date | 2021, December |
| BODY | |
| Dimensions | 157.2 x 73.2 x 7.7 mm (6.19 x 2.88 x 0.30 in) |
| Weight | 171.5 g (6.07 oz) |
| Colors | Ultraviolet Sunset, Turquoise, Midnight Black |
| Body Material | – |
| SIMs | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Water & Dust | – |
| DISPLAY | |
| Size | 6.3 inches |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolutions | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio |
| PPI | 418 ppi density |
| Multi touch | Yes |
| Protection | – |
| NETWORKS | |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 – SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G | 5G SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| CAMERA | |
| Rear Triple | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 120? (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Videos | 1080p@30fps |
| Front | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06″, 1.0µm HDR 1080p@30fps |
| HARDWARE | |
| OS | Android 11 |
| Chipset | Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.2 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| BATTERY | |
| Type | Li-Po |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | Non-Removable |
| Talk Time | – |
| Stand By | – |
| Charging | Fast charging 10W |
| COMMONS | |
| Sound | Yes, 32-bit/384kHz audio, Dolby Atmos sound, Active noise cancellation with dedicated mic |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| NFC | Yes |
Specs
General
Hardware
Display
Camera
Network
OS
Other Features
Battery
Dimensions and Weight
Reviews
Sorry, you have not permission to write review for this product.
Disclaimer Note
You can write your own disclaimer from APS Settings -> General -> Disclaimer Note.









